פארק תמנע (כ-25 ק"מ צפונית לאילת) נמצא במרכזו של העמק האדום בשולי הערבה. בקעת תמנע נוצרה כתוצאה מפעילות טקטונית לפני עשרות מליוני שנים כחלק מהשבר הסורי-אפריקני. 

הפארק פותח בפני המבקרים "חלון גיאולוגי" יוצא דופן, בו נחשפות תצורות סלע מרהיבות.

בין אתרי הפארק המפורסמים תוכלו למצוא את האתרים הבאים:

פטריה

פטריות סלע הן דוגמה לצורת נוף אופיינית שמקורה בבליה באבני חול. בתקופת הפעילות המצרית בתמנע, פעל בבקעת הפטריה, מחנה להפקת נחושת, שבו הותכה הנחושת שהופקה בתמנע, זה האזור שאליו הביאו את העפרות שנכרו במכרות שלרגלי מצוקי תמנע וכן את חומרי הבערה - עצי שיטה.

 

 

 

 

עמודי שלמה

עמודי סלע הם חלק טבעי מקיר המצוק. העמודים הנם צורת נוף, טבעית אופיינית המתפתחת כתוצאה מבליה לאורך סדקים באבן החול האדומה הקשה. העמודים נקראים על שמו של המלך שלמה. במקום התגלה מקדש כורים, לאלה המצרית חתחור, משושלת המאה ה-19 והמאה ה-20.

 

 

 

 

הקשתות

חלונות אבן חול מהווים ביטוי יוצא דופן ליצירתיות של הטבע, צורות הנוף בסלע ובעיקר קשתות האבן. במקום, שרידים של מכרות הנחושת העתיקים ביותר בעולם. הנחושת הינה המתכת הראשונה שהופקה, נכרתה ושמשה את האדם.

 


 

 

 

מקדש האלה חתחור

מקדש הכורים או מקדש האלה חתחור - שייך לתקופת השושלת ה-19 וה-20 במצרים. המבנה עבר מספר שלבים של הרס ובנייה וניכרים בו סימנים מהתקופה המצרית והמדיינית. על גבי המשטח החלק שבצוק הסלע שמעל למקדש ומצפון לו, נמצא תחריט סלע מצרי, התאר את רעמסס השלישי.

המרכבות

תחריטי סלע מרשימים מהמאות ה-14 עד ה-12 לפנה"ס: תחריט המרכבות בנקיק הסלע ובו מרכבות, אנשים וסצנת צייד, ותחריט צייד ובו דמויות של אנשים ובעלי חיים.

 

 

 

 

 

 

גבעת בורג

גבעה מחודדת אשר שמה - גבעת בורג, ניתן לה בשל מדרגת הסלע המטפסת סביבה באלכסון ומשווה לה צורה המזכירה בורג. זו דוגמה למגוון הצורות ולאופי הפיסול הטבעי, הנוצר כתוצאה מפעילות כוחות הבליה בעוצמה ובאופן שונים על שכבות הסלע השונות המונחות זו על גבי זו, לעיתים בזוויות ובתנוחות שונות אחת על גבי קודמתה.

 

 

 

 

הספינקס

תצורת סלע זה קיבל את שמו, בשל צורתו המזכירה את הדמות המפורסמת הניצבת בסמוך לפירמידות במצרים. זה שלפנינו אינו פסל מעשה אדם, אלא יציר פעולתם של כוחות הבליה הטבעיים על סלע אבן החול.