לפני למעלה מ- 6000 שנים, בשלהי האלף החמישי לפנה"ס, החל האדם להפיק מתכת ולהשתמש בה לצרכיו. המתכת הראשונה, ובמשך אלפי שנים המתכת היחידה שהייתה בשימוש משמעותי של האדם, הייתה הנחושת. בתהליך ארוך ורצוף קשיים למדו הקדמונים היכן לחפש את המינרלים המכילים נחושת, כיצד לכרות אותם, כיצד להפיק מהם נחושת מתכתית ואיך להכין ממנה כלים וחפצים כרצונם.

תהליך זה התרחש באזורים שונים בעולם ובתקופות שונות.  בתמנע נמצאו מכרות הנחושת העתיקים ביותר בעולם, שם גם נגלים לנו שרידים ועדויות המספרים את הסיפור מראשיתו עם כל הקשיים, הכישלונות  וההצלחות. ממצאים רבים באתרי המגורים והמלאכה, חפצים ומנחות באתרי הפולחן, תחריטים וציורי סלע, קברים ועדויות ארכאולוגיות נוספות, מעלים את הרקע החברתי והכלכלי, את עולמם התרבותי והרוחני של הכורים לדורותיהם.

העדויות לפעילויות הפקת נחושת בתמנע נתגלו לראשונה ע"י ג. פטריק בשנת 1845. היו אלה ערמות של סיגים- "פסולת התעשייה" של התכת נחושת.

נוסעים וחוקרים (א.  מוסיל, פ.פרנק)  הוסיפו ותארו שרידים של מבני מגורים, אתרי התכה ואתרים נוספים.

בשנת  1940  תיארך נלסון גליק את עיקר פעילות הכרייה והפקת הנחושת בתמנע למאה העשירית לפנה"ס, ימי הממלכה המאוחדת, וסבר כי אלו היו מכרות המלך

שלמה.  מחקר ארכאולוגי שיטתי נערך בבקעה ובסביבתה משנת 1959 ואילך ע"י"משלחת הערבה" בראשות פרופסור בנו רותנברג.

המחקר המודרני מביא בפנינו את סיפור כריית הנחושת והפקתה, למן הניסיונות הראשונים של האדם להפיק מתכת מן הסלע בתקופה הכלקוליתית, (3300 - 4500  לפנה"ס) דרךהתפתחות הידע והשיטות לכריה ולהפקה מדור לדור, ועד להפסקת הפעילות בתקופה הערבית הקדומה.